DIGITÁLNÍ ČESKO - Osvěta kybernetické bezpečnosti

Ochrana dětí na internetu - největší rizika a jak jim předcházet

V týdnu od 18. do 24. listopadu 2024 proběhne celá řada osvětových aktivit v oblasti kybernetické bezpečnosti v rámci akce Úřadu vlády a zapojených partnerů nazvané "Týden pro digitální Česko". Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. a jeho partneři připravili celou řadu on-line a fyzických aktivit zaměřených na zaměstnance-rodiče a ochranu dětí na internetu.

banner

 

Doporučení pro rodiče

Připravili jsme doporučení pro rodiče zaměřené na prevenci ochrany dětí na internetu s informacemi s jakými riziky se mohou setkat ve virtuálním světě a jak těmto rizikům předcházet.

Doporučení pro rodiče (tmavá verze) Doporučení pro rodiče (světlá verze)

 

Seminář pro zaměstnance - rodiče

Dne 19. listopadu 2024 v prostorách Škoda Auto v Mladé Boleslavi proběhne osvětových seminář pro zaměstnance - rodiče, určený především pro zaměstnance Škoda Auto. Semináře se zúčastní zástupci odborné bezpečnostní komunity, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a zástupci Úřadu vlády ČR.

 

Program semináře

Program semináře pro zaměstnance - rodiče (změna programu vyhrazena):

9:00      Úvodní slovo, Petr JIRÁSEK, Místopředseda Výkonného výboru EU ENISA ECSC, Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú., Úvodní slovo do problematiky obsahující přehled nejaktuálnějších hrozeb digitálního světa.

9:10      Týden pro Digitální Česko, Martin CHARVÁT, vedoucí oddělení komunikace Odboru digitalizace, Úřad vlády ČR

9:15      Rodiče, děti a bezpečný pohyb v digitálním světě, Petr SEIFERT, vedoucí oddělení vzdělávání, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Prezentace je zaměřena na bezpečný pohyb dětí v digitálním světě a na roli rodičů jako jejich průvodců.

9:35      Proměny dětské duše, Andrej DRBOHLAV, psychoterapeut, IBSARO – Institut behaviorálních studií a IBSTERA – Institut dětské terapie, Přednáška vychází z více než dvacetileté terapeutické práce s dětmi se zásadními proměnami dětské duše, mezilidských vztahů, chování, prožívání, komunikace, motivace a vůle. Přednáška pro zaměstnance – rodiče odkrývá tyto proměny, jejich původ i následky. Nahlíží nejen na přítomnost, ale možný další vývoj dětské duše v kontextu sociálních změn, kyberprostoru a proměn lidského chování.

10:00      Digitální idoly: Kdo tahá za nitky a jaká jsou rizika pro vaše děti?, Jan PICH a Viktor TYÚKOS, Ernst & Young, Víte, jak funguje svět influencerů a jaká rizika v sobě skrývá pro vaše děti? Nahlédněte do zákulisí tohoto fenoménu – dozvíte se, jak funguje byznys s influencery, kdo za ním stojí a jakým způsobem ovlivňují chování a vnímání mladých lidí. Ukážeme si, jaká nebezpečí se mohou skrývat za líbivou fasádou online světa, a to například v souvislosti s propagací nezdravých potravin, grindset kulturou a dalšími trendy. Nabídneme vám praktické rady a tipy, jak chránit své děti před negativními vlivy online světa a jak s nimi o tomto tématu konstruktivně hovořit.

10:20    Bezpečí zaměstnanců na internetu, Marek HLÁVKA, CISO, Škoda Auto

10:40    Teenager coby spasitel digitálního věku, Michal ZEDNÍČEK, ALEF NULA, Vize velkého cybersecurity světa a realita jedné malé sociální skupiny.

11:00    Závěrečné slovo, Petr JIRÁSEK, Místopředseda Výkonného výboru EU ENISA ECSC, Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú., Závěrečné shrnutí. Přehled nejdůležitějších doporučení pro uživatele – zaměstnance, rodiče, děti.

11:05    Zakončení akce

Záštitu nad akcí převzal Úřad vlády ČR.

 

Webináře pro zaměstance - rodiče a širokou veřejnost

On-line přenos a záznam z osvětového semináře určeného pro zaměstnance - rodiče.

image

Na on-line část semináře je možné se registrovat zde. Zaregistrovaní účastníci obdrží e-mail s odkazem na on-line seminář nebo jeho záznam.

 

Partneři projektu

digicesko

 

loga

 

Další projekty Centra kybernetické bezpečnosti, z.ú.

Projekt Kyberpohádky

Cílem projektu KYBER POHÁDKY je vzdělávat nejmladší generaci a jejím prostřednictví i rodiče a prarodiče o nástrahách kybernetického prostoru a základních znalostech a dovednostech, jak se v kybernetickém prostoru chovat. Projekt vznikl za podpory Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a partnerů, například společnosti Vodafone.

 

Národní soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti

Národní soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti je soutěží žáků a studentů ve věku 9 – 25 let ve znalostech a dovednostech z oblasti kybernetické bezpečnosti, informačních a komunikačních systémů. Soutěž je organizována od roku 2016 pracovní skupinou kybernetické bezpečnosti a partnery za odborné garance Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a je součástí evropské iniciativy European Cyber Security Challenge (ECSC) podporované evropskou agenturou pro kybernetickou bezpečnost (ENISA).

Soutěž je zařazena do Informativní seznamu soutěží a přehlídek MŠMT.

 

Projekt Kyber říkanky

Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. a partneři organizovali soutěž pro všechny věkové kategorie s cílem vytvořit osvětové – kyber výchovné básničky a říkanky pro děti ve věku od 4 let. První ročník soutěže proběhl v létě roku 2021. Soutěže se zúčastnilo více než 30 soutěžích.

 

Kniha Kryptologie, šifrování a tajná písma

V současné době se vlivem nestabilní situace ve světě a vzhledem k novým výzvám z posledních let, jako je ochrana osobních údajů, ochrana kritických a významných informačních systémů, ochrana telekomunikačních dat, ochrana bankovních systémů, ochrana uživatelského prostředí, bezpečnost internetového prostředí atd. velmi zvýšil zájem o informační a kybernetickou bezpečnost. Nedílnou součástí tohoto zájmu je zvýšený zájem o kryptologii.

KYBERCENTRUM vydalo knihu předního českého kryptologa a popularizátora Pavla Vondrušky, která dokazuje, jak může věda o kódech a šifrách být fascinující a dobrodružná.

Kniha je určena nejen široké veřejnosti, ale součástí projektu je knihu dostat i do škol a ke studentům a studentkám se zájmem o tuto oblast. Pokud máte o knihu zájem můžete ji získat v rámci crowdfundingové kampaně a zároveň tak podpořit i výrobu a distribuci této knihy mezi studenty a vybrané základní a střední školy.

 

Projekt KYBER CENA ROKU

Práci těch nejlepších osobností, organizací, projektů, učitelů a studentů v oblasti kybernetické bezpečnosti je nezbytné ocenit a propagovat. Dobré příklady budou inspirovat další. Proto iniciativa na vznik soutěže KYBER CENA ROKU – „ceny v oblasti kybernetické bezpečnosti“.

kybercena

 

Centrum kybernetické bezpečnosti

Hashtagy:

#BUDKYBER
#KYBERCENTRUM
#KYBERSOUTEZ
#KYBERPOHADKY
#KYBERRIKADLA
#KYBERPRISLOVI
#KYBERDOPORUCENI